Newsletter

Chcete dostávať najčersvejsšie informácie priamo do Vašej emailovej schránky?

Tráviaca sústava
Vylučovacia sústava
Krvný obeh
Dýchacia sústava
» Biologické hodinyNákupný košík


FOHOW

  

Regenračné centrum

SPOZNAJ TELO » Biologické hodiny

 

 

BIOLOGICKÉ HODINY

 

Biologické hodiny ukazujú čas, v ktorom sú jednotlivé orgány v činnosti alebo nečinnosti. Je dôležité tieto hodiny poznať, aby sme orgán, ktorý má práve odpočívať, zbytočne nezaťažovali. Verte, že telo sa Vám za túto ohľaduplnosť bohato odmení.

 

 01. – 03. hodina: Aktivuje sa pečeň, dochádza k útlmu mozgu. V túto dobu sa tiež budia žlčnikári, pretože pečeň a žlčník sú spojené orgány.
03. – 05. hodina: V činnosti sú pľúca, preto sa v tomto čase budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalmi dýchacích ciest. V tomto čase človek pociťuje najväčší strach a úzkosť.
05. – 07. hodina: V najvyššej činnosti je hrubé črevo.  Odporúča sa v tejto dobe navyknúť si na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu, náhleniu a je potrebné veľa piť.
 
 
 
 
 
07. – 09. hodina: Dostáva sa do činnosti žalúdok. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať vitamíny. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha alebo kúpeľ. 
09. – 11. hodina: V činnosti je pankreas a slezina, neodporúča sa piť alkohol. Vhodné je ovocie, med. Jedine v tejto dobe je telo schopné stráviť sladkosti. Je dobré vyhýbať sa nadmernej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony. 
11. – 13. hodina: Je to čas aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy. Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok. 
 
 
 
 
 
13. – 15. hodina: V najvyššej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť na rôzne bolesti, včetne zubov. Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.
15. – 17. hodina: Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť veľa tekutín a šporovať. Tráviaci systém je pripravený prijímať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonostný stupeň. 
17. – 19. hodina: V činnosti sú obličky. Je veľmi potrebné vyhýbať sa všetkému čo im škodí /tuky, cukry, soli, malinovky, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stres/.
 
 
 
19. – 21. hodina: Do činnosti sa dostáva obal srdca a krvný obeh. V tejto dobe člověk veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby, návštevu divadiel, ale tiež najúčinnejší na pôsobenie antibiotík alebo na aplikáciu krému na bolestivé miesta.
21. – 23. hodina: Telo sa pripravuje na spánok, preto by sme nemali robiť nič pre jeho aktiváciu. Nefajčíme, nejeme.
23. – 01. hodina: Začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problém, sa obvykle budia a nemôžu spať.

 

 

 

 

 

Luk praskne keď je príliš prepnutý. Ale duša stratí svoje sily, keď je príliš dlho nečinná.

Plutarchos

Aktuálne články