BIELKOVINY 

pokračovanie


Niekoľko doporučení


MANDĽOVÉ MLIEKO

100 g mandlí namočíme cez noc do studenej vody, druhý deň prepláchneme, scedíme, dáme do vyššej nádoby, dolejeme na 500 ml čistou vodou a rozmixujeme čo najviac na jemno. Dolejeme vodou do 1 l, pridáme štipku soli a zdravé sladidlo podľa chuti a scedíme cez plátno a dobre vyžmýkame. Uchováme v chladničke. Ak by sme si priali niečo ako smotanu do kávy, vody pridáme menej, treba len 300 - 400 ml. Mandľovú drť, ktorá nám zostane, nevyhodíme, ale pridáme ju trebárs do múčnika alebo do műsli.

SÓJOVÉ MLIEKO

200 g sójových bôbov namočíme na 12 až 24 hodín do studenej vody, potom scedíme, vyperieme a postupne prilievame 2 litre studenej vody a mixujeme dohladka. Privedieme k varu za stáleho miešania, stlmíme teplotu a veľmi miernym varom varíme 30 minút. Zbierame penu. Potom precedíme cez plátno, nalejeme do čistej fľaše a uchováme najdlhšie 1 týždeň v chlade. Z tohto množstva je 2 a pol litra sójového mlieka. Zo zvyšnej hmoty, môžeme pripraviť nátierku.

RYŽOVÉ MLIEKO

Ryžové mlieko (ryžový nápoj) kúpite celkom bežne v obchodoch. Ale úplne jednoducho si ho môžete urobiť aj doma:

100 g jazmínovej ryže prepláchneme v sitku a namočíme na 24 - 30 hodín do studenej vody. Počas tejto doby ryžu niekoľkokrát prepláchneme a vodu vymeníme. Nakoniec vodu zlejeme, ryžu precedíme a znovu prepláchneme a doplníme na 500 ml čerstvou vodou. Pridáme štipku soli a lyžičku až dve cukru alebo rastlinného sirupu (Agávový, javorový, med, brezový cukor, kokosový cukor ...). Rozmixujeme čo najviac dohladka, doplníme na 1100 čistou vodou, precedíme cez plátno, dobre vyžmýkame a uchováme v chlade. Pred každým použitím dobre pretrepte!

MAKOVÉ MLIEKO

Mak je zdrojom kvalitného vápnika, obsahuje ho zhruba desaťnásobne viac ako mlieko, obsah vápnika v 100 g maku je asi 1400 mg, kým v kravskom mlieku len 110 - 125 mg. Makové mlieko je skvelým zásadotvorným nápojom. 100 g maku namočíme cez noc do studenej vody, na druhý deň scedíme cez jemné sitko, dáme do vyššej nádoby, dolejeme na 300 ml čistou vodou a rozmixujeme čo najviac na jemno. Dolejeme vodou do 1100 ml, pridáme štipku soli a lyžičku agávového sirupu a scedíme cez plátno alebo jemné sito, plátno alebo plienka je lepšia, môžete mlieko ručne dokonale vymačkať. Uchováme v chladničke.

Od kvality prijímanej bielkoviny v strave a špeciálnych energetických doplnkoch stravy závisí kvalita našej fyzickej štruktúry tela.


Nedostatok kolagénu


Oči

Nedostatok kolagénu v očiach môže spôsobiť početné ochorenia ako, napríklad, syndróm suchého oka, unavený zrak, Marfanov syndróm, poškodenie očnej rohovky, zákaly, problémy s prekrvením atď.

Zuby

Keďže pri tvorbe zubov sa vápnik viaže na kolagén, môže nedostatok kolagénu spôsobiť vypadávanie zubov, ochorenia ďasien, intenzívne bolesti, Ehlers-Danlos syndróm a iné.

Vlasy a pokožka

Kolagén je pre vlasy a pokožku životne dôležitý. Prejavom nedostatku kolagénu sú suché, lámavé a riedke vlasy. Kolagén napomáha zväčšeniu priemeru vlasu, jeho lesku a pevnosti. Kolagén je nápomocný aj v boji proti voľným radikálom, ktoré ohrozujú integritu vlasov. Rovnako sa nedostatok kolagénu prejavuje aj na štruktúre pokožky. Kolagén udržuje hebkosť pokožky, zabraňuje tvoreniu vrások, keďže lieči vlákna spojivového tkaniva . Nedostatok kolagénu v pokožke spôsobuje, že pokožka stráca schopnosť zadržať vodu a teda aj výživné látky, čo zvyšuje riziko vzniku strií, infekcií a ochorení ako sklerodermia.

Endokrinný systém

Nedostatok kolagénu na úrovni endokrinného systému sa prejavuje ochoreniami ako amneorea, menštruačné poruchy, preneoplastické zmeny v krčku maternice, ochabnuté prsníky, hyperplázia. zvýšenie rizika vzniku fibrómov, impotencia atď.

Obehová sústava

Nedostatok kolagénu na stenách krvných ciev vyvoláva zhoršenie ich pružnosti, čím nepriaznivo ovplyvňuje stabilitu krvného tlaku. Dôsledkom sú ochorenia ako nodózna polyarteritída, nízky krvný tlak, kŕčové žily, vysoké hodnoty cholesterolu, ruptúra cievnych stien, malabsorbčný syndróm , pomalý bazálny metabolizmus, zvýšenie rizika kardiovaskulárnych a cerebrovaskulárnych príhod z dôvodu zníženia mozgového prekrvenia.

Tráviaca sústava

Nedostatok kolagénu v tráviacom ústrojenstve vyvoláva zníženie tlaku brušných stien a spôsobuje tráviace poruchy ako plynatosť a kŕče. Takisto spôsobuje aj malabsorpciu, zväčšenie brucha, problémy v oblasti cardia a vrátnika (pylorus), intestinálnu obštrukciu atď.

Imunologický systém

Kolagén je tvorený početnými esenciálnymi aminokyselinami. Nedostatok týchto aminokyselín priamo ovplyvňuje funkciu imunologického systému., čo zároveň spôsobuje poruchy ako muskulárna atrófia a vaskulárne problémy. Z tohto dôvodu sa postupne narúša zdravie svalstva. Ochorenia ako anémia, teploty, opuchy a slabosť v kĺboch sú veľmi časté u ľudí s nízkou úrovňou imunity. Na druhej strane, keď sa zníži lymfatický tlak v dôsledku nedostatku kolagénu v strave, môže sa vyvinúť lymfatická kongescia schopná vyvolať množstvo problémov v imunologickom systéme.

Motorický systém

Kolagén má zásadný význam pre správne fungovanie kĺbov. Nedostatok kolagénu spôsobuje bolesti kĺbov, muskulárnu atrófiu, znižuje flexibilitu, zintenzívňuje bolesti driekovej chrbtice, spôsobuje poruchy väzov atď. Navyše vyvoláva poruchy na úrovni kostí, chrbtového tuku, deformáciu kostí, syndróm studených a teplých rúk, poruchy väzov a nesprávnu regeneráciu kostí.

Svalové tkanivo

Nedostatok kolagénu spôsobuje zväčšenie adipózneho tkaniva, tuhnutie krčných svalov vyvolávajúce krčnú spondylózu, bolesti chrbta, problémy v oblasti ramien, zablokovanie spojovacích tkanív, hromadenie kyseliny mliečnej v nervových vláknach, problémy s reflexami, problémy svalovej kontrakcie, nedostatok energie, nedostatok svalovej sily, zníženie svalovej tonality.

Metabolizmus tukov

Nedostatok kolagénu spôsobuje zníženie metabolizmu, zvýšené hromadenie tuku a aciditu, vyvoláva chronickú únavu a nepohodu, ktoré zvyšujú citlivosť na diabetes, vysoký tlak a vyúsťujú do ochorení pečene a obličiek.

Detoxikácia a metabolizmus

Nedostatok kolagénu zvyšuje hromadenie toxínov a je príčinou žltkastej farby tela, suchej a drsnej pokožky, zápchy, obezity, problémov orgánov, problémov pečene a obličiek. Spôsobuje nefritídu, chronické problémy môžu vyvolať renálne ochorenia, sčervenanie pokožky, svrbenie, bolesť, tukové výrastky, akné, problémy s pleťou, mentálne problémy a kožnú rakovinu.

Rozmnožovací systém

Nedostatok kolagénu z hľadiska rozmnožovacieho systému môže spôsobiť problémy s maternicou, močovú inkontinenciu, atrofiu vaječníkov, oslabenie imunity, sucho v ústach, neplodnosť, menštruačné problémy, riziko potratu, impotenciu u mužov, stratu libida, strie na pokožke, stratu kontroly análneho sfinktera, bolesti pri vyprázdňovaní, hemoroidy a bolesti panve.

Nervová sústava

Nedostatok kolagénu z hľadiska nervovej sústavy oslabuje jej funkciu tým, že nepriaznivo pôsobí na reflexy a na motorické podnety.

Dýchacia sústava

Nedostatok kolagénu z hľadiska dýchacej sústavy spôsobuje slabšiu inhaláciu kyslíka a následne kardiovaskulárne problémy pri prenose kyslíka. Zvyšuje metabolizmus a aeróbnu kapacitu.


Poruchy hormonálneho systému súvisia s nedostatočným príjmom živých bielkovín vo výžive a prekrvením endokrinných žliaz 


Index sekrécie štítnej žľazy

Štítna žľaza je dôležitý orgán endokrinného systému. Existuje jasný rozdiel medzi štítnou žľazou a inými telesnými systémami (ako napríklad respiračný systém, atď.), ale je v tesnom kontakte s nervovým systémom a navzájom na seba pôsobia ako dva známe hlavné biologické informačné systémy. Bez ich tesnej vzájomnej spolupráce nie je možné udržať vnútorné prostredie tela relatívne stabilné. Endokrinný systém, vrátane mnohých žliaz po stimulácii endokrinných žliaz príslušným nervom, dokáže prostredníctvom niektorých z týchto endokrinných buniek uvoľňovať účinné chemikálie. Chemikálie sa posielajú príslušnému orgánu cirkuláciou krvi a hrajú svoju úlohu pri regulácii funkcie orgánu. Táto vysoko účinná chemikália sa nazýva hormón. Štítna žľaza je najväčšou endokrinnou žľazou ľudského endokrinného systému. Po nervovej stimulácii dokáže vylučovať tyreoidné hormóny a tieto hormóny majú fyziologický účinok po zaslaní príslušnému orgánu v ľudskom tele.

Index sekrécie parathormónu

Hlavnou funkciou PTH je ovplyvňovať metabolizmus vápnika a fosforu, mobilizujúc vápnik z kostí za účelom zvýšenia koncentrácie vápnika v krvi, pričom súčasne účinkuje v čreve a renálnych tubuloch, a tým zvyšuje absorpciu vápnika, aby sa udržala stabilita vápnika. Ak je vylučovanie parathormónu nízke, koncentrácia vápnika poklesne, objaví sa tetania. V prípade hypertyreózy je kosť náchylná na zlomeniny, spôsobené pravdepodobne excesívnou absorpciou. Dysfunkcia príštitnych teliesok môže spôsobiť poruchy pomeru vápnika a fosforu v krvi.

Index nadobličiek

Dreň nadobličiek je časťou vnútornej sekrécie adrenalínu a noradrenalínu. Zvýšené uvoľňovanie stresových hormónov môže pomôcť zvýšiť krvný tlak, srdcovú frekvenciu, zvýšiť krvnú glukózu, mobilizovať rezervné látky v tele, pripraviť sa na boj s vonkajším prostredím. Preto sú nadobličky veľmi dôležitou žľazou v tele. Všetka ich činnosť je ovládaná nervovým centrom hypofýzy a je jemne vyladená. Napríklad sekrécia aldosterónu je regulovaná obličkovým renínom, sekrécia kortizolu a androgénu je regulovaná ACTH z hypofýzy. Epinefrín (adrenalín) a norepinefrín (noradrenalín) sú regulované sympatickým nervovým systémom.

Index sekrécie hypofýzy

Hypofýza je najdôležitejšou ľudskou žľazou a má dve časti: subfrontálny a posteriórny (zadný) lalok (lobus). Vylučuje hormóny ako napríklad rastový hormón, tyreotropný hormón, adrenokortikotropný hormón, gonadotropín, oxytocín, prolaktín, hormón stimulujúci čierne bunky, atď. a dokáže skladovať antidiuretický hormón vylučovaný v hypotalame. Tieto hormóny hrajú dôležitú úlohu v metabolizme, pri raste, vývoji a reprodukcii, atď.

Index sekrécie epifýzy

Bunky epifýzy sú ovládané sympatickými postgangliovými vláknami z cervikálneho ganglia. Sympatická stimulácia môže podporovať syntézu a sekréciu melatonínu v epifýze. Vylučovanie epifýzy je tesne spojené so svetlom, epifýza sa zmenšuje pri neprestajnom osvetlení, ktoré inhibuje sekréciu buniek epifýzy a na druhej strane tma hrá pri sekrécii epifýzy katalytickú úlohu. Keďže sekrécia a syntéza melatonínu je regulovaná svetlom a tmou, sekrécia vykazuje cirkadiálny rytmus. V ľudskej plazme je jeho sekrécia najnižšia na obed a najvyššia o polnoci. Okrem toho je jeho sekrécia tesne spojená so sexuálnym cyklom zvierat a ľudí, ako aj menštruačným cyklom u žien. Epifýza uvoľňuje [časový signál] do centrálneho nervového systému prostredníctvom cyklu sekrécie melatonínu, a takto ovplyvňuje biologické účinky času na telo, ako napríklad spánok a prebúdzanie, obzvlášť cyklickú činnosť osi hypotalamus-hypofýza-gonády.

Index sekrécie žľazy týmusu

Týmus je lymfoidný orgán s endokrinnou funkciou. Týmus sa vývojovo zväčšuje v novorodeneckom období a v rannom detstve. Po dosiahnutí sexuálnej zrelosti sa postupne zmenšuje a degraduje. Týmus je rozdelený na ľavý a pravý lalok, je asymetrický a u dospelého týmus váži približne 25 až 40 gramov, je červeno-sivej farby, mäkký a umiestnený z väčšej časti v prednom mediastíne. Týmus je hematopoetickým orgánom v embryonálnom štádiu a v dospelosti tvorí lymfocyty, plazmatické bunky a myeloidné bunky. Retikulárne epiteliálne bunky týmusu vylučujú thymozín a ten dokáže podporovať produkciu a dozrievanie T buniek s imunitnou funkciou a dokáže aj inhibovať syntézu a uvoľňovanie acetylcholínu z terminálnych častí motorických nervov. Keď sa objaví thymóm, thymozín sa zvýši a to by mohlo viesť k ochoreniu masthenia gravis, čo je ohrozujúce neuromuskulárne ochorenie.

Index sekrécie žliaz

Označuje hlavne mužské gonády - semenníky (testis) a ováriá (vajecníky) u žien. Semenníky vylučujú mužský hormón testosterón, ktorého hlavnou funkciou je podporovať vývoj gonád a ich následnej štruktúry a výzor pohlavných znakov, ale podporuje aj syntézu bielkovín. Vaječníky vylučujú folikulostimulačný hormón, progesterón, relaxín a mužské hormóny.

Jeho funkcie sú:

Stimulovať endometriálnu proliferáciu za účelom zhrubnutia maternice, zväčšenia prsníkov a rozvoj ženských pohlavných znakov a tak podobne.

Podporovat proliferáciu maternicového epitelu a maternice a udržiavat telesnú vodu, sodík, vápnik a znižovat krvný cukor, zvyšovat telesnú teplotu.

Podporovat uvolnenie cervixu a väzu symphysis pubica kvôli ulahceniu pôrodu.

Umožniť ženám vyvinúť maskulínne pohlavné znaky, atď.


Nedostatočný príjem živých bielkovín vo výžive spôsobuje oslabenie tkanív tvoriacich náš imunitný systém


Index lymfatickej uzliny

Lymfatická uzlina je jedinečný orgán u cicavcov. Normálne ľudské povrchové lymfatické uzliny sú veľmi malé, hladké, mäkké, bez adhézií k okolitému tkanivu a bez bolestivosti, menšie než 0.5 cm v priemere. Keď sa baktérie dostanú do Vášho tela z miesta poranenia, lymfocyty produkujú lymfokíny a protilátky na účinné usmrtenie baktérií. Výsledkom je hyperplázia a histiocytóza lymfocytov pri bunkovej odpovedi do lymfatických uzlín v oblasti lymfatickej uzliny vo forme reaktívnej hyperplázie lymfatickej uzliny. Vírusy, určité chemikálie, toxické produkty metabolizmu, degenerácia súčastí tkaniva a cudzie látky môžu spôsobiť reaktívnu hyperpláziu lymfatickej uzliny. Preto sú zväčšené lymfatické uzliny výstražným majákom toho, že sa v tele niečo deje.

Index imunity tonzíl

Tonzila je najväčšie lymfatické tkanivo vo faryngu (hltane). V detstve je to aktívny orgán imunity obsahujúci všetky vývojové štádia buniek, ako napríklad T bunky, B bunky, fagocyty. Má preto úlohu v humorálnej imunite, a teda produkuje rozličné imunoglobulíny, a má aj úlohu v bunkovej imunite. Tonzilárne imunoglobulíny IgA produkované silným imunitným systémom inhibujú adhéziu baktérií na sliznicu respiračného traktu a inhibujú rast baktérií a rozširovanie vírusov, ktoré neutralizujú a inhibujú.

Index kostnej drene

Ľudská hematopoetická kostná dreň sa nachádza v kostiach tela. Existujú dva typy kostnej drene u dospelých: červená kostná dreň a žltá kostná dreň. Červená kostná dreň vytvára červené krvinky, krvné doštičky a rozličné leukocyty. Krvné doštičky majú hemostatickú funkciu, biele krvinky dokážu usmrcovať a suprimovať rozličné patogény vrátane baktérií, vírusov, atď. Niektoré lymfocyty vytvárajú protilátky. Preto nie je kostná dreň iba orgánom tvoriacim krv, ale je aj dôležitým orgánom imunity.

Index sleziny

Slezina je najväčším lymfatickým orgánom v tele a je umiestnená v ľavej hornej časti brucha. Hlavnou funkciou sleziny je filtrovanie a uskladňovanie krvi. Slezina má sviežu textúru a bohaté krvné zásobenie orgánu a ľahko sa poraní v prípade silného vonkajšieho inzultu za účelom boja. Splenická ruptúra môže spôsobiť závažné krvácanie. Je jednou zo smrteľných náhlych brušných príhod.

Index týmusu

Týmus (týmus) je dôležitým lymfatickým orgánom v tele. Ide o glandulárny (žľazový) orgán bez vývodu v spodnej časti krku, ktorý tvorí lymfocyty a pomáha vytvárať imunitu. Atrofuje s vekom, čo je úzko spojené s funkciou imunity. Nachádza sa čiastočne v hrudníku pred mediastínom. V neskorom embryonálnom štádiu a po narodení váži týmus približne 10 až 15 gramov. Vekom sa týmus neprestajne vyvíja a v adolescentom veku váži približne 30 až 40 gramov. Po puberte sa týmus začína scvrkávať len na 15 gramov v neskoršom veku.

Imunoglobulínový index

Imunoglobulín je bielkovina s protilátkovou aktivitou u zvierat. Nachádza sa hlavne v plazme a aj v ďalších telesných tekutinách, tkanivách a v niektorých tekutých sekrétoch. Väčšinu imunoglobulínu v ľudskej plazme tvorí gamaglobulín. Imunoglobulíny možno rozdeliť na päť typov: IgG, IgA, IgM, IgD a IgE.

Respiračný imunitný index

Ľudský respiračný systém je hlavnou bránou spojenou s vonkajším svetom. Patogénne mikroorganizmy a škodlivé látky, ktoré vedú často k zápalovým ochoreniam, vstupujú do respiračného traktu zo vzduchu. V celom respiračnom trakte od nazofaryngu až po respiračné bronchioly a alveoly sa nachádza lymfatické tkanivo, zvyčajne lymfatické uzliny v okolí trachey (priedušnice) a bronchov (priedušiek).

Gastrointestinálny imunitný index

V posledných rokoch s vývojom imunológie venujú ľudia stále väčšiu pozornosť vzťahom medzi ochoreniami imunitného systému a zažívacieho traktu. Nešpecifická imunita zažívacieho (digestívneho) traktu zahŕňa: slizničnú bariéru v celom zažívacom trakte od úst až po konečník, všetky rozkladacie (lytické) enzýmy, žlč, pečeňovú bariéru, gastrointestinálnu peristaltiku a prirodzenú flóru.

Index imunity sliznice

Imunitný systém sliznice je relatívne nezávislým systémovým imunitným systémom a je aj nerozlučne spojený so systémovým imunitným systémom. Slizničná imunita pozostáva z dvoch hlavných funkčných oblastí: miesto imunitnej indukcie a súčasti imunitnej odpovede. Lymfocyty v telesnom imunitnom systéme a slizničnom imunitnom systéme sa neprestajne presúvajú medzi dvoma hlavnými funkčnými oblasťami, sprevádzané bunkovou diferenciáciou a ich vlastným dozrievaním (maturáciou).