Príčiny najčastejších ochorení u dospelých


ALERGIE

Tak ako všetky choroby, aj alergie sme počas života "zjedli". Nijako inak sa do nášho tela nedostali. Pri našom súčasnom spôsobe života sa telo nárastom obranných reakcií bráni proti stále novým alergénom. Až 90% alergických ochorení spôsobuje prítomnosť cudzej bielkoviny v našom tele. Dochádza tým k prekysleniu vnútorného prostredia organizmu, k zápalom slizníc, kedy sa netvoria potrebné protilátky. Sliznice nemajú nervové zakončenia, preto ich problém sa prejavuje navonok v podobe alergie. Prekyslené prostredie vytvára živnú pôdu pre baktérie.

Pri alergických ochoreniach sa vždy zamerajme na čistotu čriev, na pravidelné vyprázdňovanie odpadových látok z tela a na vylúčenie živočíšnej bielkoviny zo stravy. Pokiaľ budeme udržiavať vnútorné prostredie v acidobázickej rovnováhe, nebudeme mať žiadne problémy. Každý organizmus má rovnaké ochranné systémy na to, aby nevznikali zdravotné problémy. Pri všetkých alergiách prichádza k vylučovaniu tkanivového hormónu histamínu, ktorého poslaním je aj potláčanie kyselín v tele. Histamín ovplyvňuje aj svalstvo priedušiek a čriev. Pri všetkých alergiách je potrebné zistiť stav kyselín v organizme, až potom je možné pristúpiť k ďalším opatreniam. Na vyliečenie je potrebné ponúknuť telu harmonizáciu acidobázickej rovnováhy a s tým súvisiace posilnenie imunitného systému. Na dosiahnutie acidobázickej rovnováhy v tele však nejestvuje žiaden liek. Jej dosiahnutie je možné len dlhodobým užívaním stravy v správnom zložení. Bunková výživa je plnohodnotná strava, ktorá udržiava v tele acidobázickú rovnováhu, telo čistí od škodlivých usadenín a súčasne každú bunku vyživuje a vracia do stavu, na aký je naprogramovaná. Je to ten najrýchlejší proces uzdravenia prirodzenou cestou.


CHRONICKÉ OCHORENIE KĹBOV

Degeneratívnym zmenám predchádza vždy znížený obsah minerálnych látok a bielkovín v chrupavke a v kostiach. Vysoký podiel zásaditých zlúčenín je najmä v kĺbových hlaviciach a pri kyselinovej záťaži sa látky na neutralizáciu odoberajú práve odtiaľto. Opotrebenie teda nevzniká v dôsledku stárnutia ani preťaženia, ale predovšetkým prekyslením organizmu. Odoberaním zásad sa zhustí mazivová tekutina, ktorá pri spojení s uloženými kryštálmi vytvára masu podobnú brusnému papieru, a tá pri každom pohybe poškodzuje chrupavkovú hmotu a ešte viac stupňuje bolesti. V dôsledku toho sa človek stále viac obmedzuje v pohybe a to vedie k nedostatočnému zásobovaniu chrupavky. Tá je totiž zásobená len pri pohybe.

Stačia len 2 roky a problém je natrvalo preč.Telo si môže vytvoriť z veľmi hodnotných proteínov a vápnika nové mazivo, preto je na očistu od kyseliny potrebná prirodzená výživa bohatá na vitamíny, minerály a zdravú bielkovinu. Všetky dôležité živiny sú zastúpené v bunkovej výžive /zásaditá strava/. Najdôležitejší je však celoživotný pravidelný pohyb, pretože len tak sa zabezpečí zásobenie kĺbov. Kĺby totiž krvnému obehu nepodliehajú.


OCHORENIE PEČENE

Všetko, čo sa v tele pohybuje, pohybuje sa vďaka zdravej pečeni a hormónom. Zdravá pečeň dodáva našim myšlienkám dynamiku. Rozhodnosť a ráznosť pečeň čistí, ale ak je priveľmi silná, mení sa na výbušnosť a tá pečeň likviduje - a nielen ju.Pečeň je centrom telesnej látkovej výmeny. Má mnohostrannú funkciu. Vyrába energiu z potravy, prichádza do nej všetok tuk, ktorý sa tu môže spáliť, teda zmeniť na energiu. Pečeň môže uložiť približne 500 kilokalórií. Kalórie, ktoré presahujú túto hodnotu, sa menia na tuky a ukladajú sa v zásobárňach tuku. Úlohou pečene je aj výmena bielkovín a produkcia žlče, ktorá je mimoriadne dôležitá pre látkovú výmenu tukov. Pečeň ruší aktivitu vlastných a cudzorodých telesných jedov, ktoré sa vylučujú prostredníctvom žlčníka alebo obličiek.

Základným predpokladom zdravia je, aby bola v poriadku pečeň a aby dokázala rozlíšiť jedovaté a nejedovaté látky. Keď sa kyslosť organizmu zvýši, činnosť pečene je narušená a stráca sa jej schopnosť rozlíšenia. Pečeň potom produkuje žlč aj bez toho, aby sme jedli, žlč odchádza do dvanástorníka a tým začína samootrava organizmu. Vyrovnanú kyslosť /acidobázickú rovnováhu/ zabezpečuje vyrovnaná hladina kyselín a minerálov, ktorú kontroluje predovšetkým pečeň. Užívaním bunkovej výživy sa pečeň dokáže zregenerovať, pretože bunková výživa je strava v najdokonalejšom zložení minerálov a vitamínov, prispôsobená potrebám nášho vnútorného systému. 


PREKYSLENIE ORGANIZMU - EPIDÉMIA ĽUDSTVA

Existuje nespočetne veľa chorôb, ale len jedna jediná príčina: neprirodzený spôsob života, ktorý nerešpektuje jeho princípy. Ked človek nie je zdravý a necíti sa dobre, je to signál, že v jeho živote sa deje niečo nesprávne. Sú dve základné príčiny neprirodzeného spôsobu života: nevedomosť a nedbalosť. Obe su odstrániteľné. Jediným účinným liekom je poznanie. Mnohí ľudia však radšej užijú nejaký prostriedok na potlačenie bolesti a keď bolesť zmizne, vsugerujú si, že sú zdraví, pričom neodstránili príčinu bolesti.

Prekyslenie organizmu /acidóza/ sa dnes pokladá za jednu z najnebezpečnejších civilizačných chorôb, pretože zdravie bezprostredne závisí od acidobázickej rovnováhy v našom tele. Prekyslenie je základom väčšiny chorôb, preto dôkladná očista od kyselín a opätovné doplnenie minerálov sú základom každej liečby. Deje sa to predovšetkým prostredníctvom dobrého pitného režimu a prostredníctvom výživy bohatej na zásady. Bunková výživa telo vyčistí, dovyživí a udržiava v tele acidobázickú rovnováhu. Šancu na vyliečenie má každý - platí však, že to, čo robíme každodenne, určuje ako zdravo a ako dlho budeme žiť.


KLIMAKTÉRIUM NIE JE CHOROBA

Až po klimaktérium /prechod/ môže žena menštruáciou očisťovať svoj organizmus od splodín a kyselinového odpadu. Po klimaktériu táto možnosť odpadne a žena sa ocitne v úplne zmenenej situácii, ktorej sa jej látková premena môže prispôsobovať len veľmi pomaly. Všetky kyseliny musí organizmus neutralizovať vlastnými prostriedkami, čiže minerálnymi látkami, ktoré si musí uberať na inom mieste. Žena tak v krátkom čase stráca drahocenné minerálne rezervy, a keď si ich včas nedopĺňa, dostavia sa následky v podobe reumy, osteoporózy, kŕčových žíl a vypadávania vlasov. Nejaký čas sa organizmus pokúša vznikajúce a hromadiace sa kyseliny neutralizovať takzvanými "návalmi horúčavy". Užívanie hormónov má vedľajšie účinky. Pri ich vysadení sa často vyskytnú depresie. Telo si toxíny a kyseliny ukladá v podbrušku. Keďže sa z tela neodstraňujú, môže sa v priebehu času vyvinúť rakovina maternice, vaječníkov alebo vagíny, cysty ako aj hrčky v prsníkoch.

Preto je nevyhnutné v a po klimaktériu veľmi prísne dbať na výživu /zásaditú stravu/, ktorá zlepší vylučovanie odpadových látok z tela, zlepší činnosť čriev, čím sa podieľa na posilnení imunitného systému a doslova telo čistí a zároveň vyživuje bunky. Vedľajším účinkom je regulácia hmotnosti, zdravo, bezpečne a bez hladu. Potom sa môže klimaktérium stať obdobím, v ktorom má žena pocit dokonalej pohody. Môže to byť najkrajšie obdobie jej života.


DNA

Charakteristickými vlastnosťami ľudí postihnutých týmto ochorením je potreba dominovať, netrpezlivosť a zlosť. Spúšťačom dny je nadmerné množstvo kyseliny močovej v krvi. Skutočnou príčinou je však prekyslenie organizmu. Pri akútnom nedostatku zásad má kyselina močová sklon usádzať sa vo forme malých kryštálikov. Pokiaľ nie je k dispozícii dostatok zásad, telo tieto kryštáliky nemôže neutralizovať ani vylúčiť, preto sa ukladajú vo väzive. Usadeniny často ostávajú v kĺboch, kde pôsobia ako brúsny papier, čo vedie k bolestivým zápalovým procesom a napokon k známym usadeninovým zatvrdlinám. Kryštáliky kyseliny močovej sa môžu ukladať aj v šľachových pošvách, mazových vačkoch, ušnom laloku. Ukladajú sa aj v obličkách, čo vedie k ich postupnému tvrdnutiu a k tvorbe obličkových kameňov, takže kyselinami zaťažené obličky postupne zlyhávajú. Sklon ku dne je síce dedičný, ale dispozícia sama v nijakom prípade nemá nevyhnutne za následok prepuknutie choroby.

Chorobe sa dá zabrániť zmenou stravy z kyslej na zásaditú a redukciou hmotnosti. Udržaním acidobázickej rovnováhy v tele pH 7,5 až 8 sa automaticky stiahne každý zápal. Bolesti postupne poľavujú, kĺby sa stávajú pohyblivejšími a zápalové miesta odpuchnú. To je znak, že z prekysleného tela sa kyselinové splodiny vylúčili. Pri dodržiavaní dohodnutého režimu sa úľava dostaví veľmi rýchlo. Súčasťou terapie sú zásadité kúpele v roztoku pH 8,5.


KRVNÝ TLAK - PROBLÉM OBLIČIEK

Nízky, vysoký, nestabilný krvný tlak, ako aj zlý krvný obeh, sklon ku krvácaniu a zvýšenie hodnôt cholesterolu a kyseliny močovej v krvi môžu byť podmienené prekyslením. Cesta ku kritickému stavu začína tým, že je telo nútené odbúravať uložené minerály, aby mohlo neutralizovať kyseliny. Vysoký krvný tlak výrazne znepríjemňuje život v rôznych oblastiach, nevynímajúc sexuálnu. Je spoluzodpovedný za poruchy erekcie a nedosiahnutie orgazmu. Ale aj poruchy zraku, závraty a bolesti hlavy spôsobené narušeným krvným tlakom treba odvodiť z toho, že v tele existuje neustála kyselinová záťaž.

Vysoký krvný tlak je rizikovým faktorom pre cievy. Môže byť príčinou srdcového infarktu a mrtvice. Pri vysokom krvnom tlaku sú cievne steny veľmi zaťažené a dochádza k poklesu množstva kyslíka pre srdcový sval a tým vlastne pre celý organizmus.

Hlavnou príčinou vysokého krvného tlaku je nedostatočný pitný režim, v dôsledku čoho dochádza k poškodeniu pečene a obličiek. Obličky začnú ako signál vylučovať látku na zvýšenie tlaku. Lieky ničia tento aktivátor zvýšenia tlaku, ale neodstraňujú príčinu vysokého krvného tlaku. Dôsledná očista organizmu od kyseliny bunkovou výživou má okamžitý pozitívny vplyv na krvný tlak. Zásaditou stravou sa vyčistia obličky od usadených solí, cievam sa doplnia chýbajúce živiny a tým sa zlepší ich regeneračný proces. Postupne výrazne klesnú hodnoty cholesterolu a triglyceridov - dvoch rizikových faktorov pre srdce a krvný obeh. Za jeden až dva roky sa telo môže očistiť, skládky nebezpečných splodín sa môžu rozpustiť a vyčerpané zásobárne minerálov sa naplnia. Myseľ môže byť zase čistá /stav, ktorý ste kedysi dávno zažili a na ktorý už len matne spomínate/ a vnútorná krása človeka opäť vystúpi navonok. Vďaka regeneračnému procesu naších buniek nikdy nie je neskoro.


RAKOVINA - CHOROBA AKO KAŽDÁ INÁ

Podmienkou jej vzniku je prekyslené prostredie. V zásaditom prostredí sa rozvinúť nemôže. Rakovinová bunka žije na základe látkovej premeny kvasenia, takže dnešná obvyklá príliš kyslá strava pôsobí na rakovinu podporne. Záťaž čriev, podmienená kyselinou, urychľuje oslabenie imunity a rozpad buniek. U každého človeka síce vznikajú rakovinové bunky každý deň, zdravý imunitný systém ich však spozná a odstráni. Až pri kyselinovom oslabení imunity môže prísť k nadmernému množeniu rakovinových buniek. Pritom má rozhodujúcu úlohu priebeh oxidácie, resp. kvasenia. Kým zdravá bunka tela spáli cukor na oxid uhličitý, rakovinová bunka z dôvodu nedostatku kyslíka skvasí cukor na kyselinu mliečnu. Rakovinová bunka je teda bunka, ktorá sa optimálne prispôsobila prekysleniu tela, a tým je potencionálne nesmrteľná. Egoizmus bunky tak vedie k zničeniu tela /a napokon aj k zániku jej samotnej/. Záťaž tela kyselinou sa zvyšuje produkovaním kyselín rakovinovými bunkami, až sa choroba stane nezvratnou. Normálne bunky tela sa za týchto okolností stávajú čoraz menej životaschopnými, až napokon prestane byť funkčný celý organizmus. Keďže sa tento proces odohráva v celom tele, operácia nádoru alebo lokálne ožarovanie máva často iba odkladný účinok. Lekár, ktorý pri liečbe rakoviny nezohľadní faktor stravy, previní sa terapeutickou chybou.

Jediná účinná prevencia pri rakovine je výživa bez kyselín. Neutralizáciou nadbytku kyseliny, vyčistením pečene a obličiek sa vitálnym rakovinovým bunkám vezme zároveň živná pôda, ktorú nevyhnutne potrebujú na svoj urýchlený rast. Preto nečakajme na zázračny liek proti rakovine. Začnime čistiť a dovyživovať organizmus a rakovina sa stane minulosťou. Je to choroba z upchatia tela odpadom. Vytvorme v tele zásadité prostredie a dôverujme jeho regeneračným schopnostiam.


ŽALÚDOČNÉ PROBLÉMY

Na začiatku žalúdočných problémov je strach. Strach z čohokoľvek nového. Človek nevie stráviť nič nové. Nahovára si, že nie je dosť dobrý. Pociťuje nedostatok duševného bezpečia. Najčastejšou poruchou je nadprodukcia kyseliny žalúdočnej a akútny nedostatok zásad, ktoré sú potrebné na udržanie vyrovnanej kyslosti /acidobázickej rovnováhy/. Dochádza k poškodeniu žalúdočnej sliznice a k ochoreniam. Bolesti, kŕče, zápal sliznice, žalúdočné vredy, ale aj hubové ochorenia a zápach z úst.

Častým sprievodným javom je zvracanie. Zvracanie je silný výraz obrany a odmietania. Človek sa zbavuje vecí a dojmov, ktoré nechce prijať. Zdravý žalúdok /aj keď je kyselinotvorný/ je hlavným producentom zásad v tele. Vyprodukované množstvo však nie vždy stačí na neutralizáciu kyselín, najmä ak ich vyvolala nenáležitá strava, časté užívanie liekov a hlavne nedostatok výživy na posilnenie obranyschopnosti organizmu. Uvedomme si, že človek, ktorý má chorý tráviaci systém, nastúpil na cestu chorôb. Len od činnosti tráviaceho systému totiž závisí ako budú vyživované ostatné orgány tela.

Riešenie? Zásaditou výživou a zásadotvornými výživovými doplnkami sa regeneruje žalúdočná sliznica prekvapujúco rýchlo, detoxikuje sa pečeň a zabraňuje sa pôsobeniu húb, plesní, parazitov, baktérií a vírusov. Pálenie záhy sa navždy stratí. Keď je žalúdočná kyselina v norme, zabíja všetky baktérie. 


NEPLODNOSŤ - NARUŠENÁ ACIDOBÁZICKÁ ROVNOVÁHA

Hlavnou príčinou neplodnosti je vždy nedostatok zdravej bielkoviny v tele, čo má za následok nefunkčnosť génov a tvorby hormónov. Aká dôležitá je očista od kyseliny pre tehotenstvo, je zrejmé aj z toho, že zdravá plodová voda má zásaditú hodnotu pH 8,5. Bez dostatočnej zásoby živín si ju telo nedokáže vytvoriť. Na udržanie tejto hodnoty musí telo vynaložiť značnú námahu, najmä ak okolité tkanivo má v dôsledku prekyslenia hodnotu pH 6,5 alebo ešte nižšiu. Niekedy je nesmierne ťažké dosiahnuť neutrálnu hodnotu, aj keď túžba po dieťati je veľká a ostatné okolnosti sú nanajvýš priaznivé pre otehotnenie. Najmä užívaním antikoncepčných tabliet vzniká v reprodukčných orgánoch neprirodzené kyslé prostredie. Mnohé ženy ostávajú neplodné preto, lebo ich prekyslené telo nie je pripravené na počatie. Preto by sa mala už celé mesiace pred želaným tehotenstvom zabezpečiť prirodzená acidobázická rovnováha, aby dieťa mohlo v matkinom tele vyrastať v harmonickom prostredí a začalo svoj život bez zdravotných ťažkostí. Toxíny z tela matky sa v tehotenstve prenášajú do plodu a deti sa rodia choré. Preto je nesmierne dôležitá očista tela a jeho zdravá výživa.

Očista od kyselín je dôležitá aj pre budúcu matku, pretože dieťa si v prípade potreby berie z rezerv jej tela to, čo potrebuje. U matky sa to však môže prejaviť ako stav nedostatku. Prekyslené väzivo sa v niektorých prípadoch nemôže po pôrode optimálne regenerovať, preto ostávajú stopy po tehotenstve - strie a deformovaná postava. Môže to byť veľký hendikep - pritom je to úplne zbytočné. Pri neplodnosti ženy alebo muža nehľadajte problém v reprodukčných orgánoch, ale zamerajte sa na vyčistenie a dovyživenie organizmu. 


STRES - NEDOSTATOK ENERGIE V TELE

Stres je nedostatok energie potrebnej na transformáciu a spracovanie psychosomatických prejavov stresu. Vplyv stresu na náš zdravotný stav je veľmi podceňovaný. Stres ovplyvňuje každý telesný systém - nervový, obehový, tráviaci, rozmnožovací, hormonálny a imunitný. Môže byť príčinou akejkoľvek poruchy alebo ochorenia. Preto sa často nazýva tichý zabiják. Stres ovplyvňuje každého jedinca individuálne, ale postihuje každého z nás. Existujú dva druhy stresu - pozitívny, ktorý potrebujeme všetci na svoju normálnu aktivitu, nazývanú život a negatívny stres, ktorý vedie k preťaženiu, znemožňujúcemu v konečnom dôsledku každú činnosť. Neschopnosť organizmu vyrovnávať sa so stresom môže mať korene v neustálom prekyslení: telo beží stále na plné obrátky, spotrebúva veľkú časť životnej energie bez toho, aby ju adekvátne dopĺňalo. Prekyslený organizmus je brzda v raste profesionálnej kariéry. Stráca sa vytrvalosť, stres nie je ničím kompenzovaný, človek sa stáva agresívny, hyperaktívny, nevie sa ukľudniť, je neustále rozbehnutý, preťažený a v napätí. Vačšinou si nevie pomôcť sám. Siaha po liekoch, tým sa však problém len oddiali a neskôr prepukne často ešte intenzívnejšie.

Až pri zamyslení nad príčinou stresu, ktorou je dlhodobo narušená acidobázická rovnováha v tele, môžeme dosiahnuť nápravu. Dôkladnou očistou a následným doplnením chýbajúcich živín v organizme znova dosiahneme vnútornú harmóniu. Človek začne byť odolný voči záťaži a vráti sa mu radosť zo života. 


OCHORENIE POHLAVNÉHO SYSTÉMU U MUŽOV

Takmer každý druhý muž má v starobe problémy s prostatou, čo je znakom toho, že sa už telesne nemôže vyjadriť tak, ako by chcel. O problémoch pohlavného systému muži neradi hovoria. Vraví sa, že prostata je mužský prsník a tam telo ukladá odpadové látky. Prostata sa začne zväčšovať, viac stláča močovú rúru a sťažuje prúdenie moču. Muž má slabší prúd moču a moč odkvapkáva. Pozná sa to podľa toho, že muž má špinavé prádlo od moču. Činnosť prostaty má vplyv na potenciu. V prostate sa môže rozvinúť zápal a prejsť do nádorového ochorenia. Bunky sa dusia vlastnými produktami látkovej výmeny, lebo neprebieha medzibunkový odsun odpadu. Bunka sa delí, aby sa nezrútila a rovnako sa delí aj odpad, takže každá nová bunka už začína s problémom odpadu. Bunka po vyčerpaní kapacity delenia zomiera. Prekyslené prostredie bunky znižuje aj tvorbu spermií a ich pohyblivosť.

Neočakávaným a vačšinou veľmi potešiteľným účinkom pravidelnej očisty od kyseliny a následného dovyživenia organizmu je zvýšenie libida a odstránenie porúch potencie, neraz aj dlhoročných. Obidva účinky sa objavujú často už v prvých dňoch očisty od kyseliny. Je to pochopiteľné, pretože poruchy potencie vyplývajú z nedostatočnej funkcie žliaz. Očista od kyselín ich bezprostredne odbremení a podnieti na aktivitu. Pri problémoch s prostatou je navyše potrebné dbať na to, aby sa telu dodal dostatok zdravej bielkoviny v prirodzenej forme. Je to príjemné prekvapenie, keď muž zistí, že telu stačí len trocha pomôcť a ono dokáže fungovať lepšie, než si myslel.


VEGETATÍVNA ACIDÓZA - OCHORENIE NERVOV

Centrálny nervový systém umožňuje zmyslami vnímať vonkajší svet a reagovať naň. Toto vnímanie a reakciu môžeme riadiť a ovplyvňovať. Vegetatívny nervový systém je sprostredkujúci systém na spojenie zážitku a telesnej reakcie. Je uložený v brušnej dutine a v tenkom čreve sa nachádzajú jeho nervové zakončenia, ktoré vytvárajú komplikovaný nervový systém, ktorý je nezávislý a nepodlieha vôli. Vegetatívny nervový systém pomáha spracovať cukry, tuky a soli a regulovať rovnováhu v celom systéme vrátane sekrétov. Črevá sú jedným z najväčších orgánov na ochranu imunity. Centrála v črevách dokáže oddeliť viac ako 500 smrteľných baktéríí, vírusov či plesni. Funkcie orgánov sú vegetatívne a všetky poruchy orgánov sú teda vždy vegetatívne. Iba funkčné poruchy spôsobujú ťažkosti, a keď sa ťažkosti objavia, vždy ich sprevádza funkčná porucha, hoci sa neprejavila alebo sa ešte neprejavila.

Predchádza jej vegetatívna acidóza, ochorenie, ktoré sa zvačša ani neberie príliš vážne. Prejavuje sa hyperaktivitou, ba až uštvanosťou, aj keď na to nejestvuje nijaká vonkajšia príčina. Telo pritom reaguje ako motor auta pri voľnobehu nastavenom na veľmi vysoké otáčky, pričom spotrebuje zbytočne veľa energie bez toho, aby podal nejaký výkon. Postihnutí bývajú unavení, pomerne málo výkonní, nenachádzajú pokoj a ťažko zaspávajú. K tomu sa pridružujú neustále bolesti hlavy a znížená stresová tolerancia. Väčšinu infarktov u manažérov nespôsobuje stres, ale vegetatívna acidóza /prekyslenie tela na úrovni bunky/.

Užívaním bunkovej výživy zabezpečíme vyrovnané pH v tele, skvalitníme regeneráciu každej bunky, každého orgánu, celého systému. Posilníme vegetatívny nervový systém fungujúci nezávisle od našej vôle a tým nepriamo zmeníme aj naše myslenie. Zmyslami začneme vnímať okolitý svet pozitívne a tak isto aj naň reagovať. Je to proces, ktorý choré myslenie nemôže zvládnuť samo. Ochoreniu nervov vždy predchádza ochorenie tráviaceho systému. 

ATEROSKLERÓZA

Tepny sú vo vnútri vystlané tenkou vrstvou - endotelom. Ak sa táto vrstva stane poréznou, môžu tam uviaznuť rôzne substancie. Príčinou poréznosti môže byť aj to, že telo musí na neutralizáciu kyselinovej záťaže odobrať zásadité základné zložky z endotelu. Tu normálne zasahuje vitamín C, ktorý vytvára kolagén, ale väčšinou ani on nie je k dispozícii v dostatočnom množstve, a tak telo používa svoj vlastný materiál, ktorý si môže vyrobiť samo - cholesterol. Cholesterol sa síce postará o to, aby tepny zostali nepriepustné napriek chýbajúcim základným zložkám, ale voľný tok krvi už potom nie je zabezpečený. Okrem toho sa do tepien tlačia tukové čiastočky, bielkovinové substancie a na stenách tepien sa usadzujú vápenaté soli.

Cholesterol nie je príčinou zanesených ciev a infarktu. Príčinou je nesprávny spôsob nášho stravovania. Nekonzumujeme dostatok a správny pomer živín, ktoré pomáhajú pri metabolizme cholesterolu v pečeni. Na zabezpečenie toku krvi, ktorý je pre život nevyhnutný, musí telo zvýšiť krvný tlak, aby sa krv napriek rastúcemu odporu dostala do všetkých časti tela. Dochádza k poruchám prekrvenia tepien, najmä v nohách, mozgu a koronárnych srdcových tepnách, a tým k ich vzrastajúcemu vápenateniu. Tento proces začína už od 20-tého roku života a z veľkej časti je príčinou predčasného stárnutia organizmu. Z uvedeného vyplýva, že hlavnou príčinou vápenatenia ciev je demineralizácia organizmu z dôvodu jeho prekyslenia /narušenia acidobázickej rovnováhy/ zapríčinenej nedostatočnou výživou.

Príčina ochorenia sa odstráni úpravou acidobázickej rovnováhy a užívaním bunkovej výživy, ktorá obsahuje presné zloženie dennej dávky živín zabezpečujúcich riadny chod jednotlivých funkcií buniek. Je to tiež jeden z najdôležitejších krokov k tomu, aby sa tepny udržali pevné a pružné počas celého života a to aj bez užívania liekov, ktoré majú nežiadúce vedľajšie účinky. Využime regeneračné schopnosti buniek vlastného tela, ktoré sú jedinečné, pokiaľ im vytvoríme vhodné podmienky. Ich regeneračná schopnosť končí až smrťou, preto nikdy nie je neskoro začať.