SPOZNAJ SVOJE TELO A PRESTANEŠ SA HO BÁŤ...


Tráviaca sústava predstavuje vstupnú bránu k životu bez chorôb


Hlavnou časťou tráviacej sústavy je tráviaca rúra. Vedie od úst až po análny otvor a je 9 metrov dlhá. Stavba trubice sa mení podľa toho, na aké účely slúži. Napríklad pažerák má veľmi svalnaté steny, zapájajúce sa do prehĺtania, kým tenké črevo je vystlané kĺkmi, ktoré absorbujú potravu. Tráviacu sústavu tvoria aj ďalšie orgány, ktoré pomáhajú rozkladať potravu, vrátane jazyka, zubov, slinných žliaz, pečene, žlčníka a podžalúdkovej žľazy. Trávenie sa uskutočňuje pomocou bielkovín, nazývaných enzýmy, bez ktorých by život nebol možný. Uvedomme si, že tráviace orgány zodpovedajú za výživu buniek v celom tele. Všetky choroby, týkajúce sa orgánov mimo tráviaci systém, vrátane ochorenia nervov a psychiky, súvisia s poruchou trávenia. Spôsobuje ich narušenie chemického zloženia krvi a telových tekutín, ktorými sú bunky vyživované. Pri pretrvávaní takéhoto stavu sa oslabuje imunitný systém.

Ozdravenie tráviacej sústavy musí prebiehať komplexne, čo je možné len špeciálne upravenou stravou, ktorá telo vyčistí a zároveň dovyživí. Dosiahneme tak obnovu pôvodných funkcií buniek a posilnenie imunitného systému.


Zaujímavosti:


Žalúdok sa nachádza tesne pod rebrami, nie okolo pupka.

Do žalúdka sa vmestia až 2 litre natrávenej potravy.

Za deň vyprodukujeme 1-2 litre slín.

Vylučovacia sústava


Reguluje obsah vody a chemických látok v krvi. Je to systém, ktorý nevieme ovládať vôlou. Vieme ho len čistiť a dodávať bunkám potrebnú výživu na zabezpečenie zdravého bunkového delenia a vykonávania ich funkcií podľa programu zabudovaného v génoch.

Všetky živé bunky tvoria odpadové látky, ktoré odnáša krv. Tieto odpady sú jedovaté a je potrebné ich odstrániť, vylúčiť z krvi skôr, než sa vstrebú do tela.Vylučovaciu sústavu tvoria obličky, močovod močového mechúra a močová rúra. Zbavuje telo dusíkatých odpadov pomocou tekutiny nazývanej moč. Vylučovacia sústava odstraňuje z krvi nadbytok vody a solí. Objem vody a osmotický tlak tak zostávajú v potrebných medziach.

Močový mechúr

Obličky



Zaujímavosti:


Trvá až 30 hodín, kým sa potrava, ktorú sme skonzumovali, dostane z tela von.

Človek by mal vypiť denne 1,5-2 litre tekutiny, aby jeho obličky, močový mechúr a črevá dobre fungovali.

Krvný obeh


Krvný obeh je zabezpečovaný činnosťou srdca. Krv obmýva všetky živé bunky, prináša im zásoby živín a odstraňuje odpady. Krv musí mať správny pomer medzi obsahom kyslíka a oxidu uhličitého. Táto rovnováha je životne dôležitá. Kontroluje ju dýchacie centrum v mozgu, ktoré je veľmi citlivé na obsah oxidu uhličitého v krvi. Krv kontroluje osmotický tlak telesných tekutín, napríklad tkanivového moku a mozgomiechového moku. Tlak krvi je regulovaný nadobličkami. Preto neprestávajte piť čistú vodu.

Problémy:

Zmena srdcového rytmu, kŕče vo svaloch, zťažknutie končatín a mravenčenie v nich. Reflexné miesta krvného obehu predstavujú vlastné reflexné miesta všetkých orgánov, ktoré môžu krvný obeh nejako ovplyvňovať. Je to najmä pečeň, ktorá zabezpečuje krvotvorbu, vyrovnáva chemické zloženie krvi. Slezina je najdôležitejší orgán lymfatického systému. Príznakmi vysokého tlaku sú bolesti hlavy, závrate a hučanie v ušiach. Nízky tlak sa prejavuje studenými končatinami, chvíľkovými závratmi, mdlobou pri rýchlom vstávaní, cievnymi problémami. Prasklinky na jazyku zdravého človeka môžu naznačovať dispozíciu k cievnym poruchám mozgu.

Doporučujem problémy riešiť komplexne zostavením individuálneho programu úpravy stravy doplnenej o produkty bunkovej výživy po predchádzajúcej konzultácii.

Srdce

Termoregulácia organizmu



Zaujímavosti:


Srdce "prepumpuje" 10 - 15 000 litrov krvi denne.

Jediná kvapka krvi obsahuje viac ako 10 miliónov buniek!

Dýchacia sústava


Dýchaním sa do organizmu neprestajne dostáva kyslík, pretože ľudské bunky musia spaľovať chemické látky, aby mohli uvoľňovať energiu, vďaka ktorej žijeme. Táto funkcia vo všeobecnosti nie je ovládaná vôľou. Riadia ju špeciálne nervové bunky a spočíva v prísune kyslíka z vonkajšieho prostredia do hlbokých vrstiev pľúc cez vetviacu sa sieť dolných dýchacích ciest. Dýchacia sústava privádza kyslík zo vzduchu do cievnej sústavy a odvádza oxid uhličitý, ktorý tvorí odpadový produkt pri uvoľňovaní energie. Tým je daná súvislosť medzi dýchacou a obehovou sústavou.

Problémy:

Dýchací systém je riadený bunkami mozgového kmeňa, preto pri ťažkostiach treba príčinu hľadať v psychických problémoch, ktoré súvisia s tráviacimi ťažkosťami. Ide o podráždenie vegetatívneho nervstva z dôvodu prekyslenia organizmu, zápchu alebo hnačku, nedostatočné zásobovanie tela aminokyselinami, čo spôsobuje narušenie funkcie buniek a s tým súvisiace oslabenie imunity.

Doporučujem problémy riešiť komplexne zostavením individuálneho programu úpravy stravy doplnenej o produkty bunkovej výživy po predchádzajúcej konzultácii.

Zaujímavosti:


Plocha povrchu pľúc má rovnakú veľkosť ako 5 futbalových ihrísk.

Biologické hodiny

Biologické hodiny ukazujú čas, v ktorom sú jednotlivé orgány v činnosti alebo nečinnosti. Je dôležité tieto hodiny poznať, aby sme orgán, ktorý má práve odpočívať, zbytočne nezaťažovali. Verte, že telo sa vám za túto ohľaduplnosť bohato odmení.


01. - 03. hodina: Aktivuje sa pečeň, dochádza k útlmu mozgu. V túto dobu sa tiež budia žlčnikári, pretože pečeň a žlčník sú spojené orgány.

03. - 05. hodina: V činnosti sú pľúca, preto sa v tomto čase budia fajčiari, astmatici, chorí na priedušky, s nádchou a so zápalmi dýchacích ciest. V tomto čase človek pociťuje najväčší strach a úzkosť.

05. - 07. hodina: V najvyššej činnosti je hrubé črevo. Odporúča sa v tejto dobe navyknúť si na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu, náhleniu a je potrebné veľa piť.

07. - 09. hodina: Dostáva sa do činnosti žalúdok. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať vitamíny. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha alebo kúpeľ.

09. - 11. hodina: V činnosti je pankreas a slezina, neodporúča sa piť alkohol. Vhodné je ovocie, med. Jedine v tejto dobe je telo schopné stráviť sladkosti. Je dobré vyhýbať sa nadmernej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony.

11. - 13. hodina: Je to čas aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré ho zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy. Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok.

13. - 15. hodina: V najvyššej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť na rôzne bolesti, včetne zubov. Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.

15. - 17. hodina: Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť veľa tekutín a šporovať. Tráviaci systém je pripravený prijímať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonostný stupeň.

17. - 19. hodina: V činnosti sú obličky. Je veľmi potrebné vyhýbať sa všetkému, čo im škodí /tuky, cukry, soli, malinovky, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stres/.

19. - 21. hodina: Do činnosti sa dostáva obal srdca a krvný obeh. V tejto dobe člověk veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby, návštevu divadiel, ale tiež najúčinnejší na pôsobenie antibiotík alebo na aplikáciu krému na bolestivé miesta.

21. - 23. hodina: Telo sa pripravuje na spánok, preto by sme nemali robiť nič pre jeho aktiváciu. Nefajčíme, nejeme.

23. - 01. hodina: Začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problém, sa obvykle budia a nemôžu spať.